| 08.30 - 12.30 | | 13.30 - 18.30 |

S235JR malzeme

S235JR, Avrupa Birliği standartlarına göre belirlenen bir yapısal çelik gradıdır. EN 10025 standardı altında sınıflandırılan bu malzeme, düşük karbon içeriği ve iyi kaynaklanabilirlik özellikleri ile bilinir. S235JR, genellikle yapısal çelik uygulamalarında kullanılır ve minimum akma dayanımı yaklaşık 235 MPa’dır. Bu, malzemenin isminin “S” harfi “structural steel” (yapısal çelik) anlamına gelirken, 235 sayısı minimum akma dayanımını (megapaskal olarak) ve JR ise malzemenin tokluk seviyesine (Charpy V-Çentik darbe testi) atıfta bulunur.

S355JR ile karşılaştırıldığında, S235JR daha düşük bir akma dayanımına sahiptir. S355JR, minimum 355 MPa akma dayanımı ile daha yüksek bir mukavemet seviyesine sahipken, S235JR genellikle daha düşük mukavemet gereksinimleri olan uygulamalarda kullanılır. Bu iki malzeme arasındaki temel fark, kullanım amaçlarına göre mukavemet ve tokluk özellikleridir.

S235JR, çeşitli inşaat ve mühendislik yapılarında, özellikle de az mukavemet gerektiren uygulamalarda kullanılır. Yapısal çelik profiller, plakalar ve çubuklar gibi ürünlerde yaygın olarak tercih edilir. Ayrıca, kaynak yapılabilirliği ve şekillendirilebilirliği nedeniyle makine imalatı, metal yapılar ve diğer mühendislik projelerinde de kullanılır.

S235JR ve benzeri malzemelerin uluslararası karşılıkları arasında ASTM A36 (Amerikan standardı) ve Q235B (Çin standardı) gibi malzemeler bulunabilir. Ancak, her standardın belirli kimyasal bileşim ve mekanik özellik gereklilikleri olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle bir standardın malzemesini diğer bir standardın malzemesi ile yer değiştirmeden önce bu özelliklerin uygunluğunu kontrol etmek gerekir.

error: